مهاجرت به آلمان از طریق کار

مهاجرت به آلمان از طریق کار بسیار محبوب واقع شده است ؛ چرا که نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و نیروی کار ماهر خارجی به راحتی می‌توانند شغل مناسب خود را در کشور آلمان پیدا کنند. ضمنا کسانی که با زبان آلمانی آشنایی داشته باشند نیز می‌توانند جهت دریافت ویزای کار اقدام کنند. آلمان به عنوان مهاجرپذیرترین کشور حوزه شنگن هر ساله برای تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت کاری به آلمان تحت برنامه هایی اجازه اقامت آلمان و یا ویزای جستجوی کار صادر می کند. متقاضیان با اخذ این ویزا می‌توانند در یک مهلت ۶ ماهه به جستجوی کار در آلمان بپردازند.

شایان ذکر است متقاضیان می‌توانند با داشتن قرارداد کاری با یک کارفرمای آلمانی برای دریافت ویزای کار اقدام کنند و پس از ورود به کشور آلمان و شروع به کار بعد از مدتی کارت آبی (blue card) دریافت کنند.

ویزای جستجوی کار برای افرادی مناسب است که قصد دارند در کشور آلمان به جستجوی کار بپردازند و در صورت پیدا کردن شغل مورد نظر ، در صدد اخذ اقامت آلمان برآیند. متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق کار با دریافت این ویزا اجازه ی اقامت شش ماهه در آلمان را دریافت خواهند کرد و در صورتی که شغل مورد نظر خود را پیدا کردند می‌توانند آن ویزا را مجددا تمدید کنند تا در نهایت امر به اقامت آلمان دست پیدا کنند.

ضمن دارا بودن شروط اصلی ، به طور کلی می‌توان گفت هر شخصی که از نظر سفارت قادر به کار کردن در آلمان باشد می‌تواند واجد شرایط دریافت ویزای جستجوی کار نیز باشد.

دو شرط اصلی که اداره مهاجرت برای متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق کار به آن ها اشاره کرده عبارت اند از:

* ارائه مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه (حداقل لیسانس) ، یا مدرک دوره فنی حداقل دو ساله

* اثبات تمکن مالی جهت پرداخت هزینه ۶ ماه زندگی در آلمان (حدود ۶۰۰۰ یورو)

اما دو مورد دیگر نیز وجود دارد که در صورت کسب آنها شانس متقاضیان برای یافتن شغل بیشتر خواهد شد!

موارد دیگر به شرح زیر می‌باشد :

* داشتن سابقه کاری مرتبط

* آشنایی با زبان آلمانی و داشتن مدرک معتبر حداقل تا سطح (B1)

شرایط ویزای کار آلمان یا کارت آبی

در این روش یک امر ضروری وجود دارد و آن هم داشتن پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای آلمانی است ؛ چرا که در این روش متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق کار بایستی ابتدا با کارفرمای آلمانی قرارداد بسته باشند و سپس جهت اخذ ویزا اقدام کنند. برای پیدا کردن شغل نیز اصلی ترین فاکتور ها داشتن سابقه کاری مرتبط و مهارت زبان آلمانی است.

کارت آبی همان مجوز اقامت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای کار و زندگی نیروی کار متخصص و ماهر است. این مجوز پس از مدتی مشغول به کار بودن در کشورهای عضو اتحادیه به نیروی کار اعطا می شود! کارت آبی به مدت ۴ سال معتبر است و می تواند در نهایت به اقامت دائم تبدیل شود.

به طور کلی می‌توان گفت تقریبا تمام مشاغل در آلمان مورد نیاز است و پیشنهاد کاری برای افراد زیادی در مشاغل زیادی صادر می‌گردد ولی مسلما بعضی از مشاغل نسبت به دیگر مشاغل اولویت دارند و در ادامه به معرفی ان دسته فعالیت هایی مه اولویت یافته اند خواهیم پرداخت:

1- محققان و دانشمندان علوم طبیعی

2- ریاضی دانان

3- معماران

4- توسعه دهندگان نرم افزار

5- برنامه نویسان

6- مهندسان الکترونیک

7- برق کاران

8- تکنسین های برق

8- اقتصاددانان

9- مهندسان

10- پزشکان و پرستاران

11- متخصصان IT

12- مدیریت حسابداری

13- مدیر فروش و …

قابل توجه متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق کار باشد که هزینه های زندگی در آلمان از ۸۵۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه بسته به سبک و کیفیت زندگی متفاوت است.

Recommended Posts