Skip to content

اکسپرس انتری کانادا چیست؟

فهرست مطالب

مقدمه
اکسپرس انتری کانادا چیست؟
مزایای اکسپرس انتری
معرفی بانک ملی مشاغل کانادا یا NOC
طبقه بندی مشاغل در NOC
معرفی برنامه های اکسپرس انتری

اسکیل ورکر یا نیروی متخصص فدرال

اسکیل ترید یا نیروی فنی متخصص فدرال

برنامه تجربه کار کانادایی

برنامه های استانی کانادا

سیستم امتیاز بندی اکسپرس انتری یا CRS
بررسی امتیازات و اهمیت سن
بررسی امتیازات و اهمیت مدرک زبان
بررسی امتیاز تحصیلات و مدارک تحصیلی

سازمان‌های مورد تایید جهت معادل سازی مدرک تحصیلی

مدرک تحصیلی با سوابق شغلی شما مرتبط نیست؟

سوابق شغلی ؛ اهمیت و امتیازات آن
سابقه کار در کانادا
جاب آفر یا پیشنهاد کاری کانادا
سازگاری با فرهنگ کانادا
تمکن مالی و هزینه‌های زندگی در کانادا
ثبت نام و مراحل اقدام اکسپرس انتری

گام اول : جمع آوری مدارک و ساخت پرونده

گام دوم : ثبت نام و ارزیابی پرونده توسط اداره مهاجرت کانادا

مدارک اکسپرس انتری چیست ؟
آمار پذیرش اکسپرس انتری
هزینه های اکسپرس انتری
مدت زمان اخذ اقامت اکسپرس انتری
سخن پایانی

مقدمه

 

همواره مهاجرت و زندگی در یک کشور دیگر برای خیلی از افراد راه حلی جذاب به نظر می‌رسد. در این میان کانادا کشوری با اقلیم مناسب و اقتصاد رو به رشد است که در سال‌های اخیر در میان مهاجران ایرانی طرفداران زیادی برای اخذ اقامت کانادا پیدا شده. مهاجرت به کانادا از راه های بسیاری میسر است که از این روش ها میتوان به روش های سرمایه گذاری در کانادا یا خرید بیزنس در کانادا و همچنین تحصیل در کانادا اشاره کرد. یکی از ارزان ترین روش ها برای اخذ اقامت دائم کانادا اکسپرس انتری است. در این مقاله سیستم اکسپرس انتری را به صورت جامع برای شما مخاطبان عزیز رستاگستر شرح خواهیم داد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر همواره میتوانید با کارشناسان رستاگستر از طریق تماس با مجموعه یا واتساپ در ارتباط باشید.

اکسپرس انتری کانادا چیست؟

 

با نگاهی به آمار امروز کانادا متوجه این موضوع مهم میشویم که حدود 20 درصد از جمعیت این کشور را افراد بالای 65 سال تشکیل می‌دهند که این مسئله برای یک کشور در حال رشد و توسعه معضل به حساب می‌آید. به همین دلیل دولت کانادا سالانه تعداد قابل توجهی از مهاجران را می پذیرد. این مهاجران اغلب نیروهای کار جوان و متخصص در حوزه های تعریف شده در بانک مشاغل ملی کانادا هستند. با این که راهکار دولت برای توسعه بیشتر پذیرفتن مهاجرین بود اما قوانین سفت و سختی برای این موضوع تدوین شد تا از واجد الشرایط بودن افراد متقاضی اطمینان حاصل شود.

کاناد از سال 2015 برنامه EXPRESS ENTRY را معرفی کرد. اکسپرس انتری برنامه‌ای است که توسط دولت کانادا در سطح فدرال یا استانی طراحی شد تا نیاز این کشور به نیروی کار را رفع کند. کانادا جهت پیشبرد اهداف اقتصادی خود نیاز به نیروی کارآزموده و متخصص دارد و با سیاست گذاری فعلی، نیروی کار مورد نیاز را از طریق مهاجرین و متخصصین با ارائه مزایایی همچون اقامت دائم و مجوز زندگی و بهره مندی از همه مزایای اجتماعی و اقتصادی این کشور تامین می‌کند.

اکسپرس انتری که معنوی لغوی آن به معنی ورود سریع است سیستمی‌ست که روند مهاجرت به کانادا را آسان و سریعتر کرده است. سیستمی شدن روند کاری ، ثبت‌نام ، ارسال مدارک و امتیازبندی ، منجر به آسان تر و سریع تر شدن رسیدگی و طبقه بندی درخواست متقاضیان شده و با استفاده از سیستم آنلاین متقاضی می‌توانند در هر لحظه موقعیت و میزان موفقیت خود را در پنل کاربری‌اش ببیند.

توجه داشته باشید که مخاطبان سیستم اکسپرس انتری جامعه تحصیل‌کرده و با سابقه در حرفه‌های مورد تقاضای کانادا است. سالانه بیش از چهارصد هزار مهاجر از طریق برنامه اکسپرس انتری وارد خاک این کشور می‌شوند.

مزایای اکسپرس انتری

اکسپرس انتری برای افرادی که پذیرش شوند مزایای زیادی از جمله دریافت اقامت دائم این کشور از همان ابتدای ورود به خاک کانادا را خواهد داشت. افراد پذیرفته شده می‌توانند حتی بدون سابقه تحصیل یا کار در کانادا ، برای خود و خانواده‌شان اقامت دائم کانادا دریافت کنند و پس از ورود به کانادا با این مجوز آزادانه به تحصیل و کار بپردازند و تمامی حقوق شهروندی کانادایی را از ابتدای ورود داشته باشند. همچنین افراد پذیرش شده از طریق اکسپرس انتری می‌توانند پاسپورت کانادا دریافت کنند که یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان است و با پاسپورت کانادا تقریبا  می‌توانید به 100 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. به جرات می‌توان اکسپرس انتری را ارزان‌ترین و سریع‌ترین روش مهاجرت به کانادا و اخد اقامت دائم کانادا معرفی کرد. مزایای دیگری نیز جهت جلب توجه شما به روش اکسپرس انتری کانادا در زیر آمده.

 • تحصیل و آموزش در مدارس دولتی کانادا برای فرزندان شما رایگان است.
 • می توانید اسپانسر یکی از اعضای خانواده خود برای دریافت اقامت دائم کانادا شوید.
 • می توانید از امکانات درمانی و بهداشتی رایگان برای تمام اعضای خانواده خود استفاده کنید.
 • می توانید پس از گذراندن 3 سال نسبت به شهروندی دائم کانادا اقدام کنید.
 • میتوانید برای دوستان یا اعضای خانواده دعوتنامه برای ویزای توریستی کانادا ارسال کنید.
 • میتوانید با هزینه یک دهم دانشجوی بین المللی در بهترین دانشگاه های کانادا تحصیل کنید.

معرفی بانک ملی مشاغل آمریکا یا NOC

بانک طبقه بندی ملی مشاغل کانادا یا National Occupational Classification که به اختصار به آن NOC می‌گویند، مشاغل رایج و مورد نیاز این کشور را بر اساس شرح وظایف و نوع فعالیت  آن‌ها کدگذاری می‌کند و طبق میزان فعالیت‌های فیزیکی در پنج سطح مختلف طبقه بندی کرده است.

متقاضیان بر اساس فاکتورهایی نظیر مهارت ، تجربه کاری ، تحصیلات مرتبط با مهارت ، مدارک تحصیلی و مهارت های زبان انگلیسی یا فرانسه ارزیابی می‌شوند. متقاضیان مهاجرت به کانادا و افرادی که در مشاغل مورد نیاز در کانادا تخصص کافی و سابقه کاری مرتبط دارند شانس زیادی در دریافت دعوتنامه خواهند داشت.

طبقه بندی مشاغل در NOC

مشاغل در کانادا به 5 زیر مجموعه متفاوت دسته بندی شده و در هر طبقه شغل های فعال در آن طبقه کد گذاری می‌شوند. این کد به آن کد NOC گفته می‌شود یک کد 4 رقمی است که کشور کانادا برای همه مشاغل خود به صورت ملی در نظر گرفته است. لازم به ذکر است که این کد در سراسر آمریکا معتبر است و شما برای ورود به برنامه اکسپرس انتری به کد شغلی مورد نظرتان که مرتبط با سابقه فعالیت یا تحصیلات شماست نیاز خواهید داشت.

 • مشاغل طبقه بندی صفر(0) : مشاغلی که دارای سابقه مدیریتی در بخش های اصلی یا میانی هستند، مانند مدیرعامل یا مدیر بخش یا مدیران ارشد و …
 • مشاغل طبقه بندی A : ماشغلی که نیاز به مدرک دانشگاهی مرتبط دارند مانند پزشکان ، پرستاران ، داروسازان یا شیمی دانان و …
 • مشاغل طبقه بندی B : مشاغلی که نیاز به مدرک فنی حرفه ای یا دوره های دانشگاهی دارند مانند افراد فنی ، برقکار ، آشپز ، مکانیک ، تاسیسات و …
 • مشاغل طبقه بندی C : مشاغلی که نیازمند حداقل میزان تحصیلات پایه گذراندن دوره دبیرستان و اخد مدرک دیپلم هستند مانند رانندگان ماشین های سنگین یا میهمان دار ، سرپرست هتل و …
 • مشاغل طبقه بندی D : مشاغلی هستند که معمولا نیاز به مدرک خاصی ندارند و در حین کار آموزش داده میشوند مانند نیروهای خدماتی ، کار در فروشگاه و …

برای اینکه شما بتوانید پرونده اکسپرس انتری مناسبی تدوین کنید ابتدا نیاز است برنامه مهاجرتی خودتان را تنظیم کنید. در ابتدا شما باید کد شغلی مرتبط با سوابق کاری یا تحصیلات خود را جهت درج در پرونده اکسپرس انتری پیدا کنید. گفتنی است که در برخی کدها تحصیلات شما اهمیت ندارد و بیشتر سابقه کاری شما مهم است و برای برخی کدها نیز به سابقه تحصیلی مرتبط نیاز خواهید داشت. اگر در پیدا کردن کد شغلی برای پرونده اکسپرس انتری اطلاعات کافی ندارید از مشاوره تخصصی کارشناسان رستاگستر جهت بالاتر بردن درصد موفقیت پرونده و کسب حداکثر امتیاز استفاده کنید.

معرفی برنامه های اکسپرس انتری

کانادا به جهت نظم بخشیدن به روند مهاجرت کاری در سیستم اکسپرس انتری این برنامه را به 4 زیر مجموعه تقسیم کرده است که در ادامه به معرفی و بررسی هرکدام از موارد میپردازیم.

 • اسکیل ورکر یا نیروی کار متخصص فدرال
 • اسکیل ترید یا نیروی متخصص فنی فدرال
 • افراد با تجربه کار کانادایی
 • مهاجرت استانی کانادا

اسکیل ورکر یا نیروی کار متخصص فدرال

اسکیل ورکر در معنی لغوی به افراد و نیروهایی گفته می‌شود که در انجام کاری مهارت و تجربه کافی را داشته باشند، در برنامه اکسپرس انتری اسکیل ورکر اگر شما دارای مهارت و سابقه کار در شغل های طبقه بندی صفر ، A یا B را داشته باشید میتوانید از طریق اکسپرس انتری اقامت دائم کانادا بگیرید.

یکی از شرایطی که بتوانید از طریق اسکیل ورکر اقامت بگیرید این است که حداقل یکسال سابقه کار تمام وقت یعنی معادل 30 ساعت در هفته در شغل مورد نظر داشته باشید یا جایگزین همین مدت سابقه کار پاره وقت داشته باشید. از دیگر شرایط این برنامه یکی از مدارک معتبر زبان از جمله : آیلتس / سلپیپ /  TCF یا TEF است . نمره مدرک زبان شما باید 7 به بالا باشد ، همچنین از الزامان دیگر این برنامه تحصیلات معادل دیپلم دبیرستان کانادا یا بالاتر است.

اسکیل ترید یا نیروی فنی متخصص فدرال

این گروه از برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری برای جبران نیروی فنی مورد نیاز در استان های کانادا تدوین شده و مناسب افراد با تجربه و کارکشته در حوزه‌های فنی است. منظور از حوزه های فنی تمامی هنرها و رشته هایی‌ست که نیاز به مدارک فنی حرفه ای یا آموزش حرفه ای دارند. برای اقدام در این برنامه اکسپرس اینتری شغل شما باید در طبقه بندی B مشاغل کانادا باشد.

از شرایط الزامی اقدام از طریق این برنامه می‌توان به سابقه کار تمام وقت ( 30 ساعت در هفته ) به مدت دو سال در کار فنی مورد نظر یا معادل همین زمان سابقه کار نیمه وقت در حرفه مورد نظر می‌باشد، همچنین مدرک زبان مورد نیاز این برنامه CLB5 یا IELTS با نمره کلی 6 می‌باشد.

برنامه تجربه کار کانادایی

افرادی که تجربه اقامت موقت در کانادا را داشته باشند، می‌توانند با ارائه اطلاعات سابقه کار و زندگی در این کشور در برنامه تجربه کار کانادایی شرکت کنند. برای شرکت در برنامه تجربه کار کانادایی داشتن حداقل یکسال سابقه کار تمام وقت ( 30 ساعت در هفته ) در خاک کانادا یا معادل همین زمان کار نیمه وقت در خاک کانادا شرط الزامی است. همچنین سطح مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی نیز با توجه به طبقه بندی شغلی برای این برنامه تعریف می‌شود که برای شغل های طبقه 0 نمره کلی 7 و برای شغل های طبقه A و B حداقل نمره کلی 6 می‌باشد. لازم به ذکر است سابقه کار شما در کانادا باید معتبر و رسمی باشد و باید قرارداد یا نامه کارفرمای کانادایی را داشته باشید. دانشجویانی که به تحصیل و کار در کشور کانادا مشغول‌اند میتوانند با ارائه مدارک تحصیل و کار در کانادا برای شرکت در برنامه کار کانادایی اقدام کنند و اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند

برنامه های استانی کانادا

علاوه بر دولت کانادا ، استان‌های این کشور نیز طی توافقنامه ای با دولت می‌توانند بصورت جداگانه نیروی متخخص مورد نیاز خود را جذب کنند برای اقدام از طریق برنامه های استانی کانادا ابتدا باید اطلاعات شغلی خود را ذز بانک شغلی ایالت یا استان مورد نظر ثبت کنید. سپس پس از بررسی سوابق شما اگرحداقل امتیاز مورد نظر را کسب کنید موفق به دریافت پیشنهاد شغلی در ایالت مورد نظر خواهید شد. اگر در برنامه های استانی موفق به دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از طرف کارفرمای کانادایی شوید، می‌توانید از طریق برنامه گزینش استانی کانادا یا همان PNP برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کند.

همچنین اگر در استان دیگری از کانادا زندگی می‌کنید یا تجربه زندگی در یکی از استان‌های کانادا را دارید میتوانید از طریق این برنامه برای اخذ اقامت دائم و زندگی در ایالت مورد علاقه‌تان اقدام کنید.

لازم به ذکر است هر استان برای جذب نیروی متخصص مورد نظر و اعطا اقامت دائم به متقاضیان قوانین مشخص خود را دارد که قبل از اقدام برای برنامه استانی باید از این قوانین آگاه باشید. اگر در پروسه برنامه های استانی کانادا یا قوانین آن سوالی دارید میتوانید با کمک مشاوران مهاجرتی رستاگستر نسبت به ثبت پرونده مهاجرت استانی کانادا اقدام کنید.

سیستم امتیاز بندی اکسپرس انتری یا CRS

برنامه express entry از یک سیستم پیش‌فرض امتیاز دهی برای متقاضیان با توجه به شرایط عمومی و فردی آن‌ها استفاده می‌کند و متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری را رتبه بندی می‌کند. بدون شک هرچه امتیاز و رتبه شما بالاتر باشد شانس پذیرش و اخذ اقامت کانادا برای شما بیشتر است. سقف امتیازات دریافتی هر متقاضی 1200 امتیاز است که از این مقدار 500 امتیاز به فاکتورهای فردی و عمومی شما بستگی دارد و مابقی امتیازات برای برنامه های استانی و بررسی های اداره مهاجرت کانادا یا پیشنهادهای شغلی دریافتی توسط شما است. متاهل یا مجرد بودن نیز در امتیاز شما تاثیر گذار است حداکثر امتیاز برای افراد مجرد 500 امتیاز و برای افراد متاهل یا دارای پارتنر 460 امتیاز بوده و 40 امتیاز نیز متعلق به همسر شخص متقاضی است.

عوامل مهم در این امتیازدهی شامل موارد زیر است :

عوامل بسیاری در شرایط و امتیاز بندی نهایی شما تاثیر گذار است اما شش عامل اصلی در تکمیل پرونده اکسپرس اینتری شما بیشترین امتیازات را دارند شامل موارد زیر است:

 • سن
 • مدرک و نمرات زبان
 • مدارک تحصیلی
 • سوابق شغلی
 • جاب آفر یا پیشنهاد کار در کانادا
 • سازگاری با فرهنگ کانادا

هرکدام از این موارد دارای امتیازی بالا و تاثیر موثری در موفقیت شما هستند. هرچه شرایط شما با توجه نیروی مورد نیاز و استانداردهای لحاظ شده کانادا مناسب‌‌تر باشد شانس بالاتری خواهید داشت و همچنین هرچقدر امتیاز و شرایط شما نسبت به حداقل ها پایین تر باشد به صورت خودکار از سیستم حذف خواهید شد. حداقل امتیاز مورد نیاز برای برنامه های اکسپرس انتری هر ساله تغییر می‌کند  شما میتوانید در لینک امتیاز مورد نیاز و آرشیو امتیازات سال‌قبل را نیز ببینید.

حداقل امتیازات را دولت و استان‌های کانادا تعیین نمی‌کنند بلکه دقیقا افراد متقاضی و میانگین امتیازات آن‌ها این عدد را مشخص می‌کند هرچقدر افراد متقاضی دارای شرایط بهتر و بیشتری باشند در سطح بالاتری قرار می‌گیرند و سطح کلی برنامه و امتیازات را نیز دچار تحول می‌کنند.

بررسی امتیازات و اهمیت سن

از آنجایی که کانادا یک کشور رو به توسعه با اقتصاد رو به رشد است فاکتور سن برای این کشور اهمیت ویژه ای دارد، طبیعتا چنین اقتصادی نیاز به نیروهای جوان و متخصص دارد و کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به این قاعده اگر سن شما بین 20 تا 30 سال باشد بالاترین امتیاز را در این مرحله کسب خواهید کرد و اگر سن شما بالای 45 سال باشد هیچ امتیازی کسب نخواهید کرد. در جدول زیر میزان امتیاز بر اساس را مشاهده می‌کنید:

سن

امتیاز برای افراد مجرد

امتیاز برای افراد متاهل

17 به پایین

0

0

18

99

90

19

105

95

20

110

100

30

105

95

31

99

90

32

94

85

33

88

80

34

83

75

35

77

70

36

72

65

37

66

60

38

61

55

39

55

50

40

50

45

41

39

35

42

28

25

43

18

15

44

6

5

45 و بالاتر

0

0

 

بررسی امتیازات و اهمیت مدرک زبان

قطعا اگر شما بخواهید به کشوری مهاجرت کنید و در آن کشور به زندگی و کار مشغول شوید یکی از مهم ترین موارد توانایی ارتباط برقرار کردن شما با جامعه آن کشور است. توانایی زبانی به قدری مهم است که یکی از الزامات برنامه اکسپرس اینتری نمره زبان شماست و کانادا امتیاز بسیار ویژه برای این مورد در نظر گرفته و اگر امتیاز این بخش را از دست بدهید امتیازات شما به میزان زیادی کم خواهد شد و عملا شانسی برای پذیرش نخواهید داشت. کانادا کشوری دو زبانه است و زبان های رسمی این کشور انگلیسی و فرانسوی هستند. با این حال شما نیاز نیست هر دو زبان را یاد بگیرید اگر مدرک یکی از زبان‌های ذکر شده را داشته باشید کافی‌ست.

حال اگر شما مدرک هردو زبان را داشته باشید امتیاز ویژه ای نیز برای دانستن زبان دوم به شما تعلق می‌گیرد، یا اگر همراه مدرک اصلی زبان یکی از دو مدرک زبان کانادایی TCF یا TEF را نیز داشته باشید امتیاز بالاتری خواهید گرفت. بخش تحصیلی در برنامه اکسپرس اینتری برای افراد مجرد حداکثر دارای 150 امتیاز و برای افراد متاهل یا دارای پارتنر حداکثر 140امتیاز و 10 امتیاز نیز برای نمرات و مدرک زبان همسر لحاظ خواهد شد. مدارک زبانی که از سوی دولت کانادا دارای اعتبار هستند شامل موارد زیر است:

 • آیلتس (IELTS)
 • سلپیپ (CELPIP)
 • مدرک زبان کانادایی TEF
 • مدرک زبان کانادایی TCF

در زیر جدولی از نمرات آیلتس و امتیازات آن تهیه شده که میتوانید به وضوح اهمیت و میزان امتیاز در نمره های آزمون متفاوت را ببینید.

نمره زبان آیلتس

امتیاز دریافتی

5/8 – 9

136

8

133

7

110

6 – 5/6

70 – 86

5 – 5/5

27 – 36

4 – 5/4

18 – 24

 

بررسی امتیاز تحصیلات و مدارک تحصیلی

میزان تحصیلات شما نیز در برنامه اکسپرس اینتری یک فاکتور مهم به شمار می‌آید، زیرا که بازار کار کانادا به دنبال دانش آموختگان خبره و افرادی در طبقه صفر 0 ، A ، B است که تحصیلات و مدارج دانشگاهی بالا داشته باشند و برای اقتصاد و شکوفایی و پیشرفت خودشان و کانادا تاثیر گذار باشند. همچنین ارتباط مدرک تحصیلی و سابقه کاری حرفه‌ای شما مزیت بسیار ویژه برای اداره مهاجرت کانادا خواهد داشت. بخش مدارک تحصیلی حداکثر با توجه به شرایط شما برای افراد مجرد 150 امتیاز و برای افراد متناهل 140 امتیاز و 10 امتیاز مربوط به سطح تحصیلات همسر خواهد داشت.

بر اساس قوانین کانادا برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی و اکسپرس اینتری باید مدارک تحصیلی خود را به سیستم آموزشی این کشور تبدیل کنند. یعنی اگر شما در ایران مدرک لیسانس دریافت کرده‌اید مدرک شما باید توسط سازمان‌هایی که توسط اداره مهاجرت کانادا برای معادل سازی مدارک مهاجران تیید شده‌اند معادل سازی شود و به مدرکی برابر با مدارک سیستم آموزشی کانادا تبدیل شود. برای این منظور به گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) نیاز است؛ این مدرک از یک سازمان‌ تعیین‌شده به افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، تعلق پیدا می‌کند.

سطح تحصیلات

امتیاز افراد مجرد

امتیاز افراد متاهل

امتیاز همسر (افراد متاهل)

دیپلم دبیرستان

30

28

2

دوره یک ساله پس از دیپلم

90

84

6

دوره دو ساله پس از دیپلم

98

91

7

لیسانس یا دوره سه ساله

120

112

8

دو یا بیشتر از دو مدرک تحصیلی پس از دیپلم که حداقل یکی از آن‌ها پس از اتمام یک دوره، حداقل سه ساله باشد.

128

119

9

فوق لیسانس یا دوره تخصصی کارورزی

135

126

10

دکترای تخصصی

150

140

10

در جدول بالا امتیازات مربوط به مدارک تحصیلی را مشاهده می‌کنید

سازمان‌های مورد تایید جهت معادل سازی مدرک تحصیلی

به طور کلی 7 سازمان توسط اداره مهاجرت کانادا تعیین شده‌اند که ارزیابی مدارک متقاضیان را انجام دهند که لیستی از این سازمان ها را در زیر مشاهده میکنید:

 • سازمان خدمات آموزش جهانی WES
 • سازمان خدمات آموزش تطبیقی CES
 • سازمان خدمات ارزیابی بین‌المللی اعتبارسنجی کانادا ICAS
 • سازمان بین‌المللی خدمات ارزیابی صلاحیت IQAS
 • سازمان خدمات ارزیابی بین‌المللی اعتبار ICES
 • سازمان و شورای پزشکی کانادا MCC
 • هیئت بررسی داروسازی کانادا PEBC

مدرک تحصیلی با سوابق شغلی شما مرتبط نیست؟

همانطور که گفتیم شرط اقدام در اکسپرس انتری داشتن حداقل یکسال سابقه کار تمام وقت و تحصیلات است،. برای مثال تحصیلات شما داروسازی است و در 5 سال گذشته حداقل یکسال در داروسازی مشغول به کار بوده‌اید در این شرایط شما کد NOC داروسازی را وارد می‌کنید و ثبت نام می‌کنید. حالا شما ممکن است بپرسید من تحصیلات بالا دارم اما سابقه شغلی ام به تحصیلات مرتبط نیست باید کدام را برای پرونده اکسپرس انتری وارد کنم؟ اگر شرایط شما این‌گونه است در هنگام ثبت نام اکسپرس انتری باید بیشتر روی سوابق شغلی‌تان تمرکز داشته باشید نه مدارک تحصیلی ، در حقیقت کانادا بیشتر به تخصص شما اهمیت می‌دهد نه سوابق تحصیلی شما.

سوابق شغلی ؛ اهمیت و امتیازات آن

سوابق شغلی شما اهمیت بسیار ویژه ای در امتیاز کسب شده توسط شما و شانس بالای موفقیت در پذیرش و اخذ اقامت دائم کانادا دارد. کانادا با بررسی سوابق شغلی شما و وظایف و فعالیت های شما واجد الشرایط بودن شما را جهت نیروی کار مورد نیاز خود احراز می‌کند. طبیعتا هرچقدر سابقه شغلی شما بیشتر و از اهمیت بیشتری برخوردار باشد امتیاز شما بالاتر خواهد رفت . اگر سابقه شغلی شما و مدرک تحصیلی شما با هم مرتبط باشند نیز امتیاز بسیار ویژه ای برای شما محسوب خواهد شد.

توجه داشته باشید سابقه شغلی شما باید معتبر و قابل معادل سازی در دستگاه های معادل سازی کانادا باشد. ارائه سابقه شغلی مورد نیاز کانادا در بانک مشاغل ملی کانادا میتواند شانس شما را در قرعه کشی اکسپرس انتری افزایش دهد.. برای کسب امتیاز این فاکتور باید حداقل 30 ساعت در هفته کار تمام‌وقت با دستمزد به مدت یک‌سال یا مقدار برابر با آن کار پاره وقت 15 ساعت در هفته به مدت 2 سال در مشاغل سطح مهارت A یا B در طبقه بندی مشاغل ملی ارائه کنید. در زیر جدولی شامل امتیازات مربوط به سابقه کار مشاهده می‌کنید:

سایقه کار

امتیاز کسب شده

1 سال

9 امتیاز

2 الی 3 سال

11 امتیاز

4 الی 5 سال

13 امتیاز

6 سال به بالا

15 امتیاز

 

سابقه کار در کانادا

اگر شما زمانی در کانادا مشغول به کار بوده‌اید یا در دوران دانشجویی خود در کانادا همزمان به کار و تحصیل می‌پرداختید این سابقه کار در کانادا میتواند برای شما امتیاز اضافه ای تا حداکثر 80 امتیاز با توجه به سال‌های سابقه کار شما در کانادا برای افراد مجرد و حداکثر 70 امتیاز برای افراد متاهل یا دارای پارتنر و 10 امتیاز نیز برای سابقه کار کانادایی همسر شخص لحاظ خواهد شد. در زیر میتوانید جدولی از امتیازات سابقه کار کانادایی را مشاهده کنید:

سابقه کار

امتیاز متقاضی مجرد

امتیاز متقاضی متاهل

امتیاز همسر متقاضی

0 سال

0

0

0

1 سال

40

35

5

2 سال

53

46

7

3 سال

64

56

8

4 سال

72

63

9

5 سال یا بیشتر

80

70

10

جاب آفر یا پیشنهاد کاری کانادا

جاب آفر کانادا در حقیقت یک پیشنهاد شغلی است که شما از طرف کمپانی یا کارفرمای کانادایی دریافت می‌کنید. در سیستم اکسپرس انتری کانادا ، گرفتن جاب آفر از کارفرمای کانادایی امتیاز دارد و به شما کمک می‌کند که امتیاز خود را در سیستم امتیاز دهی CRS بالا ببرید. جاب آفر کانادا با توجه به موقعیت شغلی که در آن پیشنهاد کاری دریافت کرده‌اید می‌تواند امتیاز زیادی را به مجموع امتیازات شما بیفراید. البته، به این نکته نیز توجه داشته باشید که این پیشنهاد کاری باید معتبر باشد. یعنی توسط LMIA تایید شده باشد. شرط امتیاز جاب آفر کانادا، معتبر بودن آن است. با توجه به قانون اداره‌ مهاجرت کانادا IRCC اگر جاب آفر معتبر نباشد، امکان دریافت ویزای کار وجود ندارد و یا در سیستم اکسپرس انتری امتیازی به آن تعلق نمی‌گیرد. جاب آفر معتبر شرایط زیر را دارد:

 • جاب آفر باید تمام‌ وقت باشد، یعنی حداقل ۳۰ ساعت در هفته و دارای حقوق باشد.
 • جاب آفر نباید کار فصلی باشد.
 • حداقل مدت آن برای یک سال باشد.
 • تأییدیه‌ تأثیر بر بازار کار از سوی وزارت کار کانادا را داشته باشد، یعنی LMIA مثبت گرفته باشد. یا معاف از LMIA باشد.

حالا شاید سوال شما هم این باشد که چطور جاب آفر کانادا دریافت کنم ؟ در مورد این موضوع باید گفت سایت های کاریابی فراوانی در کانادا فعالیت دارند و شبکه های اجتماعی زیادی نیز به موضوع بازار کار و کاریابی میپردازند. به عنوان مثال اپلیکیشن لینکدین که در حقیقت ویترین حرفه ای تخصص و کسب و کار شماست. شما می‌توانید با عضویت در این اپلیکیشن یا سایت‌های کاریابی کانادایی یا بنگاه های ایرانی کاریابی در کانادا رزومه و سوابق شغلی خود را برای کارفرمایان متعددی ارسال کنید و موقعیت شغلی مورد نظر خودتان را پیدا کنید.

 در ادامه لیستی از معروف ترین سایت‌های بنگاه های کاریابی کانادا را برایتان آماده کرده‌ایم که در زیر میبینید:

اکثرا در بین موسسات مهاجرتی جاب آفر کانادا با قیمتی حدود 3000 الی 15000 دلار به فروش می‌رسد و شایان ذکر است که این جاب آفر بصورت غیر واقعی و صوری و صرفا جهت کسب امتیاز بوده و متقاضیانی که از طریق این نوع جاب آفرها بدون تمکن مالی وارد خاک کانادا می‌شوند، پس از مدتی توسط کارفرما اخراج شده یا پذیرفته نمی‌شوند و این امر باعث باطل شدن ویزای آن‌ها و بازگشت خوردن به کشور می‌شود. توجه داشته باشید که فریب وعده های موسسات مهاجرتی دروغین را نخورید.

اگر در مسیر پیدا کردن جاب آفر ناموفق بودید یا نمی‌دانید چطور یک پیشنهاد شغلی معتبر از کانادا دریافت کنید، موسسه مهاجرتی رستا با داشتن شبکه گسترده ای از بازارهای کاری کانادا و وکلای بین المللی کانادایی و ارتباط با کمپانی ها و کارفرمایان کانادایی و ایرانی مقیم در کانادا، همچنین داشتن بانک جاب آفر آماده کانادا میتواند شما را در امر دست یافتن به پیشنهاد شغلی مورد علاقه‌تان همراهی کند.

سازگاری با فرهنگ کانادا

یکی از عوامل و تاثیر گذار بر امتیاز شما در سیستم اکسپرس اینتری این است که شما بتوانید به اداره مهاجرت کانادا ثابت کنید که می‌توانید با فرهنگ و زندگی در جامعه کانادا سازگار شوید و پیشرفت کنید به همین دلیل مواردی مثل داشتن خانواده یا آشنایان نزدیک که مقیم کانادا باشند میتواند تاثیری در افزایش امتیاز شما داشته باشد. برای بستگان مقیم کانادا که 18 سال به بالا داشته باشند شما 15 امتیاز اضافه دریافت خواهید کرد. همچنین مواردی از قبیل سفرهای توریستی به کشورهای دیگر ، تجربه کار یا تحصیل در کانادا یا کشورهای دیگر ، مدارک زبان دریافتی و نمره مدرک زبان شما ، و همچنین نمرات و امتیازات همسر شما نیز می‌تواند در این امر موثر باشد. در لیست زیر برخی فاکتورهای سازگاری و امتیازات آن را مشاهده می‌کنید:

 • اگر همسر و یا شریک شما دارای مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی CLB4 یا بالاتر باشد شما می‌توانید تا 5 امتیاز اضافه در این بخش دریافت کنید.
 • اگر شما یا همسر/پارتنرتان در گذشته در کشور کانادا تحصیل کرده‌اید و حداقل 15 ساعت در هفته در موسسات آموزشی این کشور به تحصیل مشغول بوده‌اید و مدارک آن توسط مدرسه یا کالج مورد نظر موجود باشد میتوانید در این مرحله نیز تا 10 امتیاز اضافه کسب کنید
 • اگر شما یا همسرتان در سال های گذشته حداقل یکسال در کشور کانادا به صورت تمام وقت کار کرده باشید بسته به طبقه بندی کار شما در بانک مشاغل کانادا حداکثر تا 10 امتیاز دریافت خواهید کرد..
 • اگر قبلا یا در حال حاضر پیشنهاد شغلی از کانادا یا کارفرمای کانادا دریافت کرده‌اید میتوانید تا 10 امتیاز اضافه برای این مورد کسب کنید.
 • اگر همسر و یا شریک شما یا خانواده نزدیک و بستگان درجه یک بالای 18 سال در کانادا دارید که مقیم این کشور باشند میتوانید تا 15 امتیاز اضافه دریافت کنید.

تمکن مالی و هزینه‌های زندگی در کانادا

برای دریافت اقامت دائم کانادا شما باید توانایی مالی خود را برای یکسال زندگی در کانادا به اداره مهاجرت اثبات کنید ، این توانایی مالی خود تمکینی می‌تواند شامل اموال و سرمایه نقدی ، سرمایه ملکی یا منقول و غیر منقول باشد. قابل ذکر است که در دو حالت شما نیاز به اثبات تمکن مالی ندارید اگر شما:

 • جاب آفر یا پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای کانادایی داشته باشید.
 • در برنامه تجربه کار کانادایی ثبت نام کرده باشید

در غیر این صورت شما باید توانایی تامین هزینه های زندگی خودتان و خانوده‌تان برای یکسال زندگی در کانادا را داشته باشید که در جدول زیر می‌توانید مقدار این هزینه ها را برای یکسال زندگی مشاهده کنید:

تعداد افراد خانواده

تمکن مالی به دلار کانادا

1

 دلار13,213  

2

 دلار16,449

3

 دلار20,222

4

 دلار24,553

5

 دلار27,847

6

 دلار31,407

7

 دلار34,967

ثبت نام و مراحل اقدام اکسپرس انتری

گام اول : جمع آوری مدارک و ساخت پرونده

در گام اول کارشناسان موسسه مهاجرتی رستاگستر مدارک تحصیلی ، شغلی و مدارک زبان شما را ارزیابی کرده و با مشاوره های متعدد بهترین برنامه برای شما جهت اقدام و مهاجرت از طریق اکسپرس انتری را تدوین می‌کنند و با محاسبه امتیازات کلی شما اگر صلاحیت حضور در اکسپرس انتری را داشته باشید برای شما اقدام به ثبت نام خواهند کرد.

در غیر صورت و اگر امتیازات شما به حد نساب و حداقل های برنامه اکسپرس اینتری نرسد کارشناسان رستاگستر با برنامه ریزی برای بالا بردن امتیازات شما شامل : کمک به شما در اخذ مدارک زبان با نمرات بالاتر ، اخذ جاب آفر از کانادا ، اخذ ویزای توریستی برای شما ، اخذ دعوتنامه های استانی برای شما و اقدامات مشابه امتیازات شما را به حد نساب اکسپرس انتری می‌رسانند تا شانس بالاتری در پذیرفته شدن و اخد اقامت دائم داشته باشید.

 تمام تلاش کارشناسان ما این است که پرونده شما درصد بالای موفقیت و پذیرش را در سیستم امتیاز بندی و قرعه کشی اکسپرس انتری را کسب کند.

گام دوم : ثبت نام و ارزیابی پرونده توسط اداره مهاجرت کانادا

در مرحله بعد و پس از تکمیل شدن مدارک شما و معادل سازی ها پرونده شما در اکسپرس انتری ساخته می‌شود و وارد استخر متقاضیان می‌شود. در این مرحله شما میتوانید بصورت آنلاین وضعیت پرونده خود را مشاهده نمایید. پرونده شما در صورت کسب امتیاز مورد نیاز برای برنامه‌های اکسپرس انتری توسط اداره مهاجرت کانادا تایید شده و دعوتنامه ای برای درخواست ویزا برای شما صادر می‌شود.

در این مرحله پس از ارسال دعوتنامه ITA شما 60 روز فرصت خواهید داشت تا درخواست خود را برای صدور اقامت دائم کانادا ثبت نمایید. توجه داشته باشید قبل از ارسال دعوتنامه و شروع مهلت 60 روزه باید تمامی مدارک شما آماده ارسال باشد چون این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد. پس از ثبت و ارسال مدارک شما نامه ای از اداره مهاجرت کانادا دریافت خواهید کرد که تاییدیه ثبت درخواست ویزای شما می‌باشد.

در این مرحله افسر پرونده نسبت به بازبینی پرونده شما ، سوابق تحصیلی و کاری ، جاب آفر و پیشنهادات کاری شما ، تمکن مالی ، سابقه رفع ریجکتی ویزا ، سوابق امنیتی و اطلاعاتی و همچنین معاینات پزشکی میپردازد و اگر مشکلی در مدارک شما وجود نداشته باشد درخواست شما برای صدور اقامت دائم کانادا تایید می‌شود. سپس قرار مصاحبه ای از طرف سفارت کانادا برای شما تنظیم خواهد شد و شما باید با سفر به یکی از کشورهای منطقه و حضور در سفارت کانادا مصاحبه را انجام دهید و اقامت دائم خود را دریافت کنید.

قابل ذکر است که تمامی خدمات هماهنگی ، انجام کارها و پیکاپ ویزا توسط موسسه مهاجرتی رستاگستر برای شما انجام می‌گردد.

مدارک اکسپرس انتری چیست ؟

حتما یکی از سوالات شما این است که چه مدارکی برای ثبت نام در اکسپرس انتری نیاز است. در لیست زیر مدارک مورد نیاز ثبت نام برای شما آورده شده است:

 • مدارک شخصی (شناسنامه، عکس، کارت ملی، سند ازدواج، کارت پایان خدمت یا معافیت و …)
 • پاسپورت معتبر و مدت دار
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, CELPIP, TEF)
 • مدارک معتبر سوابق کاری و سابقه بیمه

این مدارک اکسپرس اینتری نیز با توجه به برنامه مهاجرتی شما ممکن است نیاز باشد:

 • مدارک تحصیلی معتبر، ترجمه و معادل سازی شده
 • نامه جاب آفر کانادا از طرف کارفرمای مورد تایید (در صورت وجود)
 • دعوتنامه برنامه‌های استانی (در صورت وجود)
 • مدارک تمکن مالی
 • مدرک یا گواهینامه مهارت‌ها و دوره‌های گذرانده شده
 • مدارک داشتن حامی یا خانواده درجه یک در کانادا

آمار پذیرش اکسپرس انتری

پس از کسب اطلاعات کامل و جامع درباره سیستم اکسپرس انتری کانادا این سوال پیش می‌آید که آیا اگر از طریق اکسپرس اینتری اقدام کنیم شانسی برای پذیرفته شدن و اخد اقامت دائم کانادا داریم؟ در پاسخ به این جواب باید بگوئیم هر ساله 60 درصد از متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری پذیرفته می‌شوند. برنامه اکسپرس انتری یک برنامه و روش دارای صلاحیت پذیرش بالای متقاضیان واجد الشرایط برای مهاجرت به کانادا است، پس اگر شما شرایط عمومی خوبی داشته باشید می‌توانید در اکسپرس انتری شانس بالای دریافت اقامت دائم کانادا را داشته باشید.

هزینه های اکسپرس انتری

اکسپرس انتری شامل دو نوع هزینه های عمومی و هزینه های اختصاصی است.

از هزینه های عمومی کار می‌توان به هزینه های معادل سازی مدارک تحصیلی و کاری ، هزینه های اخذ مدارک زبان ( در صورت نداشتن مدرک ) ، هزینه های اخذ جاب آفر کانادا ( معادل سازی رزومه ها ، ثبت نام در بنگاه های کاریابی و … ) ، هزینه های معاینات پزشکی و … اشاره کرد.

هزینه های اختصاصی اکسپرس انتری معمولا به صورت دلاری و توسط اداره مهاجرت کانادا برای بررسی پرونده ، صدور pr ، صدور دعوتنامه ها و موارد دیگر که در جدول زیر آورده شده است اخد می‌شود.

شرح کارمزد

هزینه به دلار کانادا

کارمزد بررسی پرونده بدون کارمزد صدور حق اقامت دائم

825 دلار

کارمزد صدور حق اقامت دائم

500 دلار

کارمزد بررسی پرونده و صدور حق اقامت دائم متقاضی

1325 دلار

کارمزد بررسی پرونده و صدور حق اقامت دائم همسر

1325 دلار

کارمزد بابت هر فرزند

225 دلار

کارمزد تست های پزشکی برای بزرگسالان

450 دلار

کارمزد تست های پزشکی برای بزرگسالان

250 دلار

انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک

85 دلار

میانگین هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی

200 دلار

 

مدت اخد اقامت دائم از طریق اکسپرس انتری

مدت زمان تقریبی برای رسیدن به اخذ اقامت در صورت درست بودن سوابق و پرونده ها حدودا 6 ماه است.

سخن پایانی

در این مقاله با تمامی نکات و فاکتورهای مهم در برنامه Express Entry آشنا شدیم. حالا با تمامی تفاسیر گفته می‌توان نتیجه گرفت اکسپرس انتری یکی از ارزان ترین و سریع ترین روش های اقامت برای افراد ماهر با تحصیلات و سوابق شغلی مناسب است. اگر شما هم فکر می‌کنید شرایط مناسبی دارید همین حالا جهت مشاوره رایگان و اقدام برای اخد اقامت دائم کانادا با کارشناسان مجموعه رستاگستر تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان در کنار صفحه با کارشناسان مجموعه بصورت تصویری در واتساپ یا تلفنی برای انتخاب روش مهاجرتی خود مشاوره بگیرید.

فرم مشاوره رایگان