Skip to content

ویزای کار

work_permit_sq

ویزای کار موقت

هر ساله نزدیک به 300.000 کارگر خارجی از طریق مجوزهای موقت کار به کانادا می آیند. اگرچه برخی استثنائات وجود دارد ، به عنوان یک قاعده کلی ، کارگران خارجی برای کار به طور موقت در کانادا به مجوز کار نیاز دارند.

اخذ مجوز کار موقت کانادا فرایندی چند مرحله ای است که می تواند چند هفته طول بکشد. چندین روش مختلف برای تأمین مجوز کار وجود دارد. بسته به ملیت ، شغل و کار مورد نظر در کانادا ، ممکن است امکان تسریع در روند کار وجود داشته باشد.

برای دست یافتن به مجوز کار موقت ، کارفرمایان کانادایی باید برای کارگران خارجی  یکی از این دو را ارائه دهند:  تأیید کار استخدام و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) یا شماره اشتغال صادر شده توسط مهاجرت ، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC)

این کارگران خارجی بسته به کشوری که شهروند آن هستند ، ممکن است نیاز به ویزای اقامت موقت (TRV) برای سفر به کانادا داشته باشند.

مراحل انجام کار

مرحله 1: کارفرما در صورت لزوم برای ارزیابی تاثیر بر بازار کار یا معافیت ارزیابی اثر بر بازار کار درخواست می کند.

مرحله 2: کارفرما پیشنهاد کار موقت را تمدید می کند.

مرحله 3: کارگر خارجی برای اجازه کار درخواست می کند.

مرحله 4: اجازه کار صادر می شود.

مرحله 1: کارفرما در صورت لزوم برای ارزیابی تأثیر بر بازار کار اقدام می کند.

کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام کارگر موقت خارجی هستند باید یک ارزیابی خنثی یا مثبت از بازار کار (LMIA) از ESDC دریافت کنند، که در صورتی صادر می شود ESDC قانع شود هیچ شهروند کانادایی یا هیچکس با اقامت دائم کانادا برای انجام آن کار صدر دسترس نبوده است.

علاوه بر این، اگر کارفرمای کانادایی برای موقعیتی واقع در استان کبک بخواهد شخصی را استخدام کند، کارگر خارجی برای کار موقت در کبک، نیاز به اخذ گواهینامه d’acceptation du Québec (CAQ) دارد. برنامه CAQ باید همزمان با ارسال LMIA به ESDC، به MIDI ارسال شود.

در پاره ای از موقعیت ها، کارگران خارجی ممکن است بدون نیاز به LMIA مجوز کار دریافت کنند. به این مجوزهای کاری معمولاً به عنوان مجوزهای کار معاف از LMIA گفته می شود و موارد زیر را شامل می شود:

موافقت نامه های بین المللی، مانند توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA)، توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری (CETA) یا توافق جامع و پیشرو برای مشارکت اقیانوس آرام (CPTPP).

منافع کانادا:

در نتیجه فواید اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی قابل توجه برای کانادایی ها.

در نتیجه توافق های متقابل کانادا و استانها و سرزمین های آن با سایر کشورها مانند برنامه های تبادل جوانان و معلمان وارد شده اند.

اجازه دادن به دانشجویان بین المللی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند، برای برآورد کردن الزامات تحصیلات دانشگاهی خود

اجازه دادن به همسران همراه / شرکای زندگی برخی از مجوزهای کاری خاص و دارندگان اجازه تحصیل در کانادا برای کار در کانادا.

اجازه کار خیرخواهانه یا مذهبی.

به رسمیت شناختن اینکه برخی از افراد در کانادا به دلایل دیگری غیر از موارد فوق، مانند طرح دعوی پناهندگی، باید از خود حمایت کنند.

برخی متقاضیان اقامت دائم در کانادا؛

برخی از کارگران مهاجر و وابستگان آنها در کانادا با اجازه کار خاص کارفرمایان که یا مورد سوء استفاده قرار گرفته اند، یا در خطر سوءاستفاده آتی قرار دارند.

مرحله 2: کارفرما پیشنهاد کار موقت را تمدید می کند.

پس از اعطای یک LMIA مثبت یا خنثی، کارفرمای کانادایی باید یک نسخه از نامه تأیید LMIA را به همراه نامه پیشنهادی برای شغلی مورد نظر به کارگر خارجی ارائه دهد. کارگر خارجی برای درخواست مجوز کار نیاز به این اسناد را دارد.

مرحله 3: کارگر خارجی برای اجازه کار درخواست می کند.

کارگر خارجی با نامه تأیید LMIA، نامه پیشنهاد کار و CAQ، می تواند درخواست مجوز کار موقت کانادا را به IRCC ارسال کند. بسته به کشور تابعیت خود، کارگر خارجی ممکن است نیاز داشته باشد TRV را برای سفر به کانادا به دست آورد و بنابراین درخواست مجوز موقت کار را در یک دفتر ویزای کانادا در خارج از کشور ارسال کند.

مرحله 4: اجازه کار صادر می شود.

اجازه کار موقت کانادا ، در زمان ورود کارگر خارجی به کانادا ، توسط یک آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) صادر خواهد شد.

اجازه کار موقت ممکن است برای یک دوره زمانی مختلف از چند روز تا چند سال صادر شود.

اکثر مجوزهای کاری کانادا ویژه آن کارفرمای خاص هستند، در غیر این صورت به آنها اجازه کار “بسته” گفته می شود و برای انجام یک کار خاص در کانادا اهدا می شوند (نه یک کارفرمای خاص). در نتیجه، یک کارگر خارجی فقط می تواند برای یک کارفرمای مشخص که در مجوز کارش قید شده کار کند. به این ترتیب، اگر کارگر خارجی شغل دیگری پیدا کند و هنوز اقامت دائم نگرفته باشد، کارگر خارجی قبل از تغییر کارفرما یا موقعیت در کانادا، باید درخواست دریافت اجازه کار جدید برای کارفرمای جدید کند.

آیا شما یک کارفرمای کانادایی هستید که برای اخذ مجوزهای کاری برای استخدام های جدید نیاز به کار دارید؟

توجه داشته باشید که یک مجوز کار موقت در کانادا برای آن دسته از کارگران خارجی است که قصد دارند برای مدت زمان معینی در کانادا کار کنند. برای کار و زندگی به طور دائم در کانادا، کارگران خارجی باید روند اقامت دائم کانادا را انجام دهند. اما، اجازه کار موقت ممکن است پله ای برای اقامت دائم کانادا باشد. هنگامی که در کانادا با اجازه کار موقت، یک کارگر خارجی می تواند واجد شرایط اقامت دائم کانادا در زیر Canadian Experience Class (CEC)، از طریق یکی از دسته های نیروی کارماهر یا از طریق یکی از برنامه های نامزد استانها باشد.

کار در کانادا: حقایق اساسی

برای اهداف مهاجرت به کانادا، تعریف “کار” بسیار گسترده است و به عنوان فعالیتی تعریف می شود که در آن دستمزد دریافت می شود یا کمیسیونی گرفته می شود، یا مستقیماً با فعالیت های شهروندان کانادایی یا کسانی که اقامت دائم دارند و در بازار کار کانادا رقابت می کند، مدت زمان فعالیت مورد نظر مهم نیست.

مقامات مهاجرت کانادا برای تعداد محدودی از فعالیتهای مرتبط با کار در کانادا  به مجوز کار نیاز دارند.

به طور کلی، مقامات مهاجرت کانادایی تنها در صورت پشتیبانی نامه ای با تأیید LMIA که توسط ESDC تأیید شده است، اجازه کار را صادر می کنند، و این نشان می دهد که اشتغال پیشنهادی تأثیر منفی بر کارگران کانادایی نخواهد گذاشت.

در بیشتر موارد، پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی برای درخواست مجوز کار در کانادا لازم است.

در شرایط محدود، مقررات مهاجرت کانادا اجازه کار آزاد را می دهد، که مخصوص کارفرما نیست. مجوز کار همیشه ماهیت موقت دارد، اما اغلب می تواند از داخل کانادا تمدید شود.

پرسش های متداول

خیر، متقاضی اقامت دائم دریافت کرده و هر شغلی علاقه داشته باشد را می تواند انجام دهد.

متقاضی چقدر باید سرمایه داشته باشد؟

مقدار سرمایه مورد نیاز برای متقاضی بسته به بیزنس پلن متفاوت می باشد.بنابراین با توجه به سرمایه متقاضی و سابقه کار ایشان باید بیزنس پلن مناسبی برای متقاضی نوشته شود.

آیا برای اقدام در این روش حتما نیاز به مشاور مهاجرتی است؟

خبر، برای هیچ روش مهاجرتی استفاده از مشاور مهاجرتی الزامی نیست. اما با توجه به پیچیده بودن اثبات خود اشتغالی و نیاز به نوشتن بیزنس پلن کامل، یک مشاور مهاجرتی باتجربه شانس شما را برای قبولی در این روش به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

چه فاکتورهایی برای نوشتن بیزنس پلن باید مد نظر قرار گیرد؟

سرمایه اولیه مطابق سرمایه متقاضی، تاثیر مثبت خود اشتغالی متقاصی بر اقتصاد کانادا، بیزنس در شهر و منطقه انتخاب شده قابل اجرا و سود ده باشد

edited new pic موسسه مهاجرتی رستاگستر دادور
محمدرضا حدیدی مدیریت موسسه مهاجرتی رستاگستر

محمدرضا حدیدی دانش آموخته حقوق بین‌الملل و فارغ التحصیل مهاجرت از تورنتو کانادا و مدیر عامل موسسه رستاگستر دادور آماده ارایه بهترین روند های مهاجرتی با کمترین ریسک ممکن می باشد

مشاوره رایگان مهاجرتی

برای مشاوره رایگان با کلیک بر روی دکمه فرم مشاوره ، فرم را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

فرم مشاوره رایگان مهاجرت به کانادا

جهت انتقال به صفحه و تکمیل فرم روی دکمه زیر کلیک نمایید
فرم مشاوره رایگان

مشاوره اقامت دائم کانادا

برای مشاوره اخذ اقامت دائم کانادا، فرم مشاوره را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

فرم مشاوره اقامت دائم کانادا

جهت انتقال به صفحه و تکمیل فرم روی دکمه زیر کلیک نمایید
فرم اقامت دائم

مشاوره اقامت موقت کانادا

برای مشاوره اخذ اقامت موقت کانادا، فرم مشاوره را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

فرم مشاوره اقامت موقت کانادا

جهت انتقال به صفحه و تکمیل فرم روی دکمه زیر کلیک نمایید
فرم اقامت دائم

پربازدیدترین اخبار مهاجرتی